Många bollar i luften

Historien bakom bollhavet

Två unga kvinnor leker i ett stort bollhav.
Kvinna leker i ett bollhav.

I början av 1970-talet var de unga formgivarna Charlotte Rude och Hjördis Olsson-Une kända på IKEA för sina innovativa och unika produkter för barn. En förödande brand gav dem ett nytt och spännande uppdrag. Det tog inte länge så var bollen i rullning!

Allt började en septemberkväll 1970 när neonskylten på IKEA varuhuset i Stockholm började brinna. Varuhuset blev svårt skadat och planer gjordes för en ambitiös återuppbyggnad. Denna skulle inkludera en 100 kvadratmeter stor lekyta för barn.

IKEA hade länge erbjudit sina kunder barnvänliga utrymmen där de kunde lämna sina minsta. Enligt Ingvar Kamprad vann alla på konceptet. Föräldrarna kunde handla i lugn och ro och barnen slapp bli uttråkade och tjata om att få åka hem. Vid mitten av 1960-talet gick lekrummet under beteckningen ”barnparkering” i IKEA katalogerna.

Men den nya lekytan skulle vara revolutionerande, och helt i linje med Sveriges inställning om att barnens behov alltid kommer i första hand.

Två unga kvinnor sitter i ett stort lekrum, den ena håller i en mjuk avlång kudde.
År 1971 skapade Charlotte och Hjördis en 100 kvadratmeter stor lekyta på IKEA varuhuset i Stockholm. De fyllde den med spånskivemöbler och kuddar med namnet NASSE LEKKORV.

Charlotte Rude och Hjördis Olsson-Une var vid den tidpunkten de yngsta formgivarna på IKEA. De började 1968, ett år efter att de tog examen från Konstfack i Stockholm. De var redan kända för sina ovanliga lösningar och fantasifulla idéer för barnprodukter och visste hur man skulle fylla 100 kvadratmeter med skoj och lek.

”Vi byggde en modell först och började sedan bygga”, minns Charlotte, 83 år. ”Inredningen skapade vi av spånskivor, ett tåligt och billigt material. Vi gjorde massor av skumgummileksaker, som stora, avlånga kuddar klädda i laminerat tyg, med rep i båda ändarna. Barnen kunde kasta runt dem utan att göra någon illa.”

Barn hoppar och leker i ett stort lekrum med mjuka kuddar.
Det nya lekrummet som öppnade i IKEA varuhuset i Kungens Kurva i Stockholm 1971 var en hoppvänlig plats.

Mitt i prick

Roliga leksaker i all ära, men den största stjärnan i lekrummet var bollhavet. Idén kom när Charlotte och Hjördis packade upp lådor som innehöll en ny typ av skyddande förpackningsmaterial. Det bestod av små plastbollar, och påminde Charlotte om de då mycket populära sittsäckarna som barn kunde halvligga i.

De föreställde sig hur man skulle kunna hoppa i och simma runt i ett hav av bollar om det bara var tillräckligt stort och djupt. Dessa bollar var dock för små. Barn skulle kunna stoppa dem i munnen och kvävas. På den tiden växte plastens popularitet som material snabbt, och de unga formgivarna hittade snart lättare och större flerfärgade bollar att använda.

Två unga kvinnor leker i ett stort bollhav.
Bollhavet var den största stjärnan i Charlotte och Hjördis lekrum 1971.

En enorm trälåda – djup nog att hoppa ner i – byggdes av spånskivor och fylldes med tusentals bollar. När lekrummet öppnade 1971 blev bollhavet en omedelbar succé. Barnen älskade det och snart vallfärdade familjer till IKEA för att låta barnen prova den nya uppfinningen. Senare på 1970-talet började bollhav av alla möjliga slag att dyka upp i allt från nöjesparker till snabbmatsrestauranger, men bollhavet i IKEA varuhuset i Stockholm 1971 var troligen det första i världen.

Lekfulla SMÅLAND

I mitten av 1990-talet fick formgivarna Anna Efverlund och Mikael Warnhammar på IKEA i uppdrag att utveckla lekrumskonceptet. De hittade på det som så småningom skulle bli känt som ”SMÅLAND” – en blinkning till Ingvar Kamprads småländska rötter.

Konceptet togs fram i samarbete med experter på barns utveckling som då också var med och skapade Barnens IKEA. Slutresultatet var inspirerat av den svenska landsbygden, aktiviteter i en miljö av barrträd och björkar, lingonris och en liten röd stuga. Ett riktigt paradis för barn.

Sedan starten har ytterligare regler och förordningar införts för att höja barnsäkerheten. På vissa marknader finns det till exempel längdregler för SMÅLAND – barn måste vara mellan 95 och 135 cm långa och även kunna gå på toaletten själva. Ibland får föräldrar med sig en sökare och en biljett när de lämnar av barnen, så att de kan nås och senare tryggt hämta sina barn.

Barn leker i en vit rutschkana och ett bollhav med blåa plastbollar.
På 1990-talet var bollhaven i SMÅLAND fyllda med blå eller röda bollar, som påminde om blåbär och lingon från skogen.
Lekrum med grönt golv, överdimensionerade svampar och annan naturinspirerad inredning.
En ny version av SMÅLAND öppnade 2024 i Woodbridge, USA, med nya roliga och färgglada saker.

Efter tre decennier av skoj och lek var det dags för SMÅLAND i ny tappning. Hösten 2024, medan utvecklingen fortfarande pågick, öppnades en testversion av nya SMÅLAND i ett amerikanskt varuhus. Samtidigt som skogstemat kopplat till födelseplatsen för Ingvar Kamprad och IKEA har bibehållits, försöker den nya utformningen uppmuntra barnen att leka ännu mer.

Den första versionen av det nya lekrummet saknade dock en viktig ingrediens – det populära bollhavet som Charlotte och Hjördis uppfann 1970. ”Vi hoppas verkligen att vi ska kunna ha ett bollhav på plats snart”, sade Radek Pazour, medlem i arbetsgruppen på IKEA som ligger bakom nya SMÅLAND. ”Det är ju historiens mest ikoniska inslag i lekrummen på IKEA.”